Püf Noktaları

 
Adrenalini yüksek sporlardan biri olan kayak, günümüz gençliğinin büyük ölçüde ilgisini çekiyor. Ancak pek çok spor dalında olduğu gibi kayak sporuna da başlamadan önce birtakım bilgilerin alınması gerekiyor. Kayak yaparken dikkat edilecek hususlar şunlar:

"- Kayakta bacak kaslarınızın yeterli güce sahip olması ve denge yeteneğinizin bulunması gerekli. Eğer kayağa yeni başlıyorsanız, kayak eğitimcisiyle beraber temel bir eğitimden geçmeniz kaçınılmaz. Böylece kendinizi hem daha güvende hissedecek hem de bilinçli ve seri bir biçimde kayabileceksiniz.

- Diğer dikkat etmeniz gereken noktaysa, seviyenize uygun bir pist tercihi yapmak. Tüm sporlarda olduğu gibi kayakta da ısınma önemli. Kayak merkezine gitmeden 10 gün önce günde 10 dakika ip atlamanız, bacak kaslarınızı güçlendirmek için yeterli olacaktır.

- Kayak süresince, düzgün ve yuvarlak dönüşler yapmaya ve vücudunuzun hareketlerinde de çok dikkatli davranmaya çalışmalısınız. Uzmanlar yeni başlayanların dengelerini kaybettirecek ani hareketlerden ve zorlamalardan kaçınmalı gerektiğini belirtiyor".